Uusi työelämäprofessuuri vahvistaa Tukesin ja Jyväskylän yliopiston yhteistyötä turvallisuuden edistämisessä

Julkaisuajankohta 24.8.2026 14.45
Tyyppi:Uutinen

Turvallisuus- ja kemikaaliviraston (Tukes) ylitarkastaja Sari Tappura on nimitetty turvallisuusteknologian työelämäprofessoriksi Jyväskylän yliopistoon. Nimitys vahvistaa turvallisuusteknologian koulutusta sekä tiivistää yliopiston, elinkeinoelämän ja viranomaisten yhteistyötä turvallisuusosaamisen vahvistamisessa. Työelämäprofessuuri tukee Tukesin tavoitteita edistää tuotteiden, palveluiden ja teollisen toiminnan turvallisuutta sekä vahvistaa turvallisuusalan osaamisen kehittymistä myös tulevaisuudessa.

Vahvaa osaamista tutkimuksen, opetuksen ja viranomaistyön rajapinnasta

Tekniikan tohtori ja dosentti Sari Tappura työskentelee Tukesin teollisuusyksikössä ylitarkastajana. Hänen tehtäviinsä kuuluvat muun muassa lupa- ja valvontatyössä kertyvän tiedon hyödyntäminen yritysten turvallisuuden edistämisessä, kyberturvallisuusvalvonta sekä onnettomuustutkinta.

Ennen siirtymistään Tukesiin Tappura työskenteli 16 vuotta turvallisuustekniikan opettajana ja tutkijana Tampereen yliopistossa. Hänellä on turvallisuusalan dosentuurit sekä Oulun että Tampereen yliopistossa. Lisäksi hänellä on kokemusta koneenrakennusteollisuudesta koneturvallisuuden, laadunhallinnan ja ympäristöasioiden asiantuntijatehtävistä.

Työelämäprofessuuri tukee uuden koulutusohjelman käynnistämistä

Työelämäprofessoriksi voidaan nimetä henkilö, jonka ammatillisesta osaamisesta on erityistä hyötyä yliopiston opetukselle, tutkimukselle ja yhteiskunnalliselle vuorovaikutukselle. Tehtäviin kuuluu opetukseen osallistuminen, opinnäytteiden ohjaaminen sekä tutkimus- ja työelämäyhteistyön kehittäminen.

Tappuran työelämäprofessuuri liittyy syksyllä 2026 käynnistyvään turvallisuusteknologian diplomi-insinöörikoulutukseen. Hän tukee uuden koulutusohjelman käynnistämistä ja kehittämistä erityisesti turvallisuusjohtamisen, teollisen turvallisuuden ja sääntelyn soveltamisen näkökulmista.

Työelämäprofessuuri on osa-aikainen (20 prosenttia) ja kestää viisi vuotta.
Turvallisuus on huomioitava jo teknologian kehittämisvaiheessa
Tappuran mukaan turvallisuuden merkitys korostuu teknologian nopean kehityksen myötä.

– Perinteiset ja hyväksi todetut turvallisuusmenetelmät soveltuvat myös uusien teknologioiden kehittämiseen. Turvallisuus ei kuitenkaan aina nouse riittävän varhain esiin teknologisissa murroksissa, ja lainsäädäntö seuraa kehitystä usein viiveellä. Uusien teknologioiden turvallisuusvaikutuksia ei myöskään aina tunneta riittävästi, Tappura sanoo.

Hänen mukaansa turvallisuusnäkökulmat tulisi huomioida jo silloin, kun uusia teknologioita, tuotteita, materiaaleja tai toimintatapoja kehitetään. Samalla on tärkeää tunnistaa lainsäädännön vaatimukset ja osata soveltaa niitä käytännössä.

– Tulevaisuudessa tarvitaan yhä enemmän monitieteisiä turvallisuusteknologian asiantuntijoita, jotka ymmärtävät sekä tekniset ratkaisut että turvallisuuden johtamisen ja sääntelyn merkityksen, Tappura toteaa.

Tappura odottaa työltä erityisesti mahdollisuutta kouluttaa uusia turvallisuusteknologian osaajia ja lisätä turvallisuustietämystä niin teollisuudessa kuin yhteiskunnassa laajemminkin.

– Haluan omalta osaltani vahvistaa turvallisuusalan yliopistokoulutusta ja innostaa opiskelijoita alalle, jolla on suuri merkitys yhteiskunnan turvallisuuden ja kestävän kehityksen kannalta.

Yhteistyö vahvistaa turvallisuusosaamista Suomessa

Työelämäprofessuuri korostaa Tukesin roolia teknisen ja teollisen turvallisuuden asiantuntijana sekä turvallisuusviranomaisena. Tukesille se tarjoaa mahdollisuuden osallistua turvallisuusalan osaamisen kehittämiseen yhdessä yliopistojen ja työelämän kanssa. 

– Työelämäprofessuuri on Tukesille ja yliopistolle uusi tapa tehdä yhteistyötä ja uskomme, että tästä hyötyä laajasti koko turvallisuusalalle.  Työelämäprofessuuri tukee Tukesin tavoitetta edistää tuotteiden, palveluiden ja teollisen toiminnan turvallisuutta. Uusi koulutusohjelma lisää turvallisuusosaamista ja auttaa varmistamaan osaavan työvoiman saatavuuden myös tulevaisuudessa, sanoo johtaja Kirsi Levä.

Katso myös: 

Jyväskylän yliopiston tiedote: Turvallisuusalan asiantuntija Sari Tappura työelämäprofessoriksi rakentamaan uutta turvallisuusteknologian diplomi-insinöörikoulutusta