Den nya inlärningsmiljön Tukes Kampus har publicerats
Med hjälp av de korta e-kurserna i Tukes Kampus kan företag öka sin kompetens om säkerheten hos produkter, tjänster, kemikalier och industriell verksamhet samt om krav i lagstiftningen. De praktiska kurserna hjälper företag att identifiera skyldigheter som hänför sig till deras verksamhet och tillämpa dem i det dagliga arbetet.
Tukes Kampus erbjuder stöd för att tillägna sig krav och utveckla kompetensen
Kurserna i Tukes Kampus är ett behändigt sätt att göra sig förtrogen med olika krav som hänför sig till företagens verksamhet, såsom CE-märkning eller kemikalielagstiftning. Kurserna är mycket lämpliga för nya företagare och för att utveckla personalens kompetens.
Ändringarna i lagstiftningen kräver att företagen kontinuerligt sätter sig in i ändringarna och utvecklar verksamhetssätten. Tukes Kampus kurser hjälper dig att tillägna dig de nya kraven och omsätta dem i praktiken. I inlärningsmiljöns omfattande utbud finns till exempel kursen Kundsäkerhet i fritidstjänster, som ger en introduktion i den nya lagen gällande säkerhet inom konsumtionstjänster.
Dessutom erbjuder Tukes Kampus kurser som lämpar sig för att utveckla kompetensen hos ansvarspersoner inom industrin samt träning för Tukes examina och kompetensprov. Kurser som tidigare funnits i portalen eTentti har flyttats till Tukes Kampus och eTenttis öppna inlärningsmiljö tas ur bruk. Ansvarspersonernas examina och kompetensprov avläggs dock även i fortsättningen i portalen eTentti.
Kurserna har planerats för företagens behov
I Tukes Kampus kurser behandlas lagstiftningen ur företagens synvinkel. Konkreta exempel hjälper till att gestalta vad kraven innebär i praktiken.
Eftersom företagens verksamhet ofta sträcker sig till flera myndigheters ansvarsområden utvecklas kurserna tillsammans med andra myndigheter. Till exempel har Fimea, Strålsäkerhetscentralen och Valvira deltagit i att bygga upp kursen Skönhetsbranschen och tatueringar (Kauneudenhoitoala ja tatuoinnit).
– Planeringen av kurser utgår alltid från företagens behov. Myndighetssamarbetet är viktigt eftersom vi på ett heltäckande sätt, i ett paket, vill erbjuda företagen saker som är väsentliga med tanke på verksamhetens säkerhet, berättar Soili Huttunen, produktägare av Tukes Kampus.
Det är enkelt och flexibelt att genomföra kurserna. Innehållet kan användas fritt utan registrering. Man kan också registrera sig som användare av Tukes Kampus, varvid det egna framskridandet i studierna sparas och ett intyg över genomförd kurs kan skrivas ut.
Tukes Kampus växer och utvecklas
Innehållet i Tukes Kampus och användarupplevelsen utvecklas kontinuerligt. Nya kurser planeras utifrån aktuella författningsändringar och företagens behov, och kursutbudet kompletteras redan under sommaren.
– Vår förhoppning är att användarna ger oss respons på kurserna och på hur lärmiljön fungerar så att vi kan utveckla Tukes Kampus och göra den ännu bättre. Vi tar också gärna emot idéer om nya kurser, berättar Huttunen.
Bekanta dig med Tukes Kampus: https://kampus.tukes.fi.
Mer information:
överinspektör Soili Huttunen, tfn 0295 052 024, [email protected]