Tukesin verkkosivuilla ei ole jatkossa henkilöhakua

Julkaisuajankohta 28.3.2025 9.09
Tyyppi:Uutinen

Tukesin verkkosivuilla ei ole henkilöhakua 1.4.2025 alkaen. Tämä tarkoittaa sitä, että asiakkaat eivät voi enää etsiä Tukesin henkilöstön yhteystietoja verkkosivuiltamme.

Henkilöhaun poiston syinä ovat asiakasneuvonnan tehostamistarpeet, teknisen ratkaisun vanheneminen ja tietosuoja.

Tukesin taloustilanne on kiristynyt määrärahojen leikkausten vuoksi, ja säästöjä etsitään mm. henkilöstön työtehtäviä uudistamalla ja priorisoimalla. Asiakkaiden neuvonta on meille edelleen tärkeää, mutta jatkossa teemme sitä aiempaa keskitetymmin.

 

Näin saat yhteyden tukeslaisiin

Kun haluat yhteyden Tukesin asiantuntijoihin, suosittelemme ensisijaisesti käyttämään Kysy tai anna palautetta -lomaketta.

Jos haluat hoitaa asiasi puhelimitse, voit soittaa vaihteeseen ja pyytää yhdistämään aihepiirin asiantuntijalle. Meillä on myös ammattilaisille suunnattuja neuvontanumeroita, jotka palvelevat tiettyinä aikoina esimerkiksi sähkö- ja kylmäalaan ja kemikaaleihin liittyen. Neuvontanumerot ja muut yhteydenottotavat löytyvät verkkosivujemme Yhteystiedot-osiosta. Toimittajien yhteydenotot toivomme mediapäivystykseemme.

 

Kysy tai anna palautetta -lomake

Tukesin vaihde 029 5052 000

Mediapäivystys 029 5052 234 (arkipäivisin 9–15)

Yhteystiedot

 

Lisätiedot

Sanna Pasanen, asiakaskokemuspäällikkö, 029 5052 048, [email protected]

Anu von Lode, viestintäjohtaja, 029 5052 164, [email protected]