Ajoneuvojen polttoaineena käytetyn kaasun jakelulaitteistojen vaatimukset

Tällä sivulla on kuvattu tiiviisti ajoneuvojen polttoaineena käytetyn paineistetun tai nestemäisen kaasun jakelulaitteistojen (esim. CNG tai LNG) vaatimukset ennen käyttöönottoa ja käytön aikana.

Vaatimukset koskevat mittausjärjestelmiä, joita käytetään elinkeinotoiminnassa tuotteen tai palvelun hinnan tai muun taloudellisen edun määrittämiseen mittaustuloksen perusteella. Vaatimukset perustuvat mittauslaitelakiin (707/2011).

Vaatimustenmukaisuuden osoittaminen on mittausjärjestelmän valmistajan vastuulla. Toiminnanharjoittaja vastaa siitä, että käyttöön otetaan vaatimukset täyttävä mittausjärjestelmä ja että se varmennetaan käytön aikana.

Vaatimustenmukaisuuden osoittaminen ennen käyttöönottoa

Polttoaineena käytetyn nestemäisen metaanin jakelulaitteistot (LNG, LBG jne.)

Nestemäisen metaanin ja muiden nestemäisten polttoaineiden mittausjärjestelmien, kuten tankkauksessa käytettyjen jakelumittareiden, tulee täyttää mittauslaitedirektiivin eli MIDin vaatimukset (2014/32/EU), kun niiden antamaa mittaustulosta käytetään maksun perusteena. Vaatimukset ovat samat kaikille polttonesteiden mittausjärjestelmille.

Valmistajan on osoitettava mittausjärjestelmän vaatimustenmukaisuus ennen käyttöönottoa. Valmistaja voi valita useista eri vaihtoehdoista sopivimman tavan osoittaa vaatimustenmukaisuus.

Esimerkiksi pelkkä EU-tyyppitarkastus (B-moduuli) ei yksinään riitä vaatimustenmukaisuuden osoittamiseen, vaan lisänä on oltava joko valmistajan tuotantoprosessin laadunvarmistus (D-moduuli) tai laitekohtainen tarkastus ennen käyttöönottoa (F-moduuli). Kaikissa moduuleissa valmistajan on käytettävä vaatimustenmukaisuuden osoittamisessa ilmoitettua laitosta (notified body).

Vaatimustenmukaisuuden osoittamisen mahdolliset menettelyt:

B+D: EU-tyyppitarkastus ja tuotantoprosessin laadunvarmistus
B+F: EU-tyyppitarkastus ja laitekohtainen tarkastus
G: Yksikkökohtainen tarkastus
H1: Täydellinen laadunvarmistus ja suunnittelun tarkastus

Kun mittausjärjestelmän vaatimustenmukaisuus on osoitettu, valmistaja allekirjoittaa mittausjärjestelmän vaatimustenmukaisuusvakuutuksen, jossa kuvataan vaatimustenmukaisuudet ja niiden perusteet. Mittausjärjestelmä varustetaan mittauslaitedirektiivin mukaisin merkinnöin. Mittausjärjestelmään merkitään mm. vaatimustenmukaisuuden osoittamisessa mukana olleen D, F, G tai H1-moduulin ilmoitetun laitoksen tunnus.

Euroopassa toimivat ilmoitetut laitokset löytyvät EU:n Nando-tietokannasta.

Merkintään kuuluu CE-merkintä, valmistusvuosi ja ilmoitetun laitoksen tunnus.
Kuva 1. Mittauslaitedirektiivin vaatimustenmukaisuutta osoittava merkintä. Merkinnässä on mm. valmistusvuosi ja ilmoitetun laitoksen tunnus.

 

Mittausjärjestelmien olennaiset vaatimukset on kerrottu MIDin liitteissä I ja VII (MI-005). Teknisten vaatimusten täyttämisessä käytetään standardina OIML:n suositusta OIML R 117 Dynamic measuring systems for liquids other than water.

Polttoaineena käytetyn paineistetun kaasun jakelulaitteistot (esim. CNG, CBG, vety jne.)

Ennen 10.10.2028 käyttöönotetut mittausjärjestelmät

Paineistetun kaasun jakelumittausjärjestelmällä tulee olla suomalainen tyyppitarkastus ja se on varmennettava ennen käyttöönottoa. Tyyppitarkastuksen ja ensivarmennuksen tekee Tukesin hyväksymä tarkastuslaitos

Suomalaisen tyyppihyväksynnän tunnus: VJ.K.XX.YY (XX on juokseva numero, YY hyväksymisvuoden kaksi viimeistä numeroa)

Varmennusmerkinnässä vuosiluku, kuukausi ja tarkastuslaitoksen tunnus.
Kuva 2. Varmennusmerkintä. Merkinnästä selviää varmennuksen ajankohta kuukauden tarkkuudella ja varmennuksen tehnyt tarkastuslaitos.

 

Tyyppitarkastuksen ja ensivarmennuksen tekniset vaatimukset tulevat OIML:n suosituksesta OIML R 139 Compressed gaseous fuel measuring systems for vehicles.

Suomalaisen tyyppihyväksynnän myöntämisessä voi käyttää hyväksi muualla tehtyä suositukseen OIML R 139 perustuvaa testiraporttia.

10.10.2028 jälkeen käyttöön otetut mittausjärjestelmät

Mittauslaitedirektiivin muutoksen (2026/706/EU) soveltamisen jälkeen myös paineistettujen kaasujen jakelulaitteiden vaatimukset tulevat MIDistä. 

Paineistettujen kaasujen jakelulaitteiden, jotka otetaan käyttöön 10.10.2028 jälkeen, tulee täyttää mittauslaitedirektiivin vaatimukset. Vaatimustenmukaisuuden osoittaminen tapahtuu samoilla menettelyillä ja moduuleilla kuin nestemäisen polttoaineen järjestelmillä. 

Mittausjärjestelmiä, joilla on ollut voimassa oleva, ennen 10.10.2028 myönnetty suomalainen tyyppihyväksyntä, saa edelleen asentaa ja ottaa käyttöön 10.4.2030 saakka. 

Olennaiset vaatimukset on kerrottu mittauslaitedirektiivin liitteissä I ja VIIa (MI-012). Vaatimustenmukaisuuden osoittamisessa käytetään standardina OIML-suositusta OIML R 139 Compressed gaseous fuel measuring systems for vehicles.

Varmentaminen käytön aikana

Käytön aikana ajoneuvojen polttoaineen jakelujärjestelmät on varmennettava kahden vuoden välein. Varmennuksen tekee Tukesin hyväksymä tarkastuslaitos. Toiminnanharjoittaja vastaa siitä, että mittauslaitteiston varmennus on voimassa.

Hyväksytyn varmennuksen jälkeen mittausjärjestelmään kiinnitetään kuvan 2 mukainen varmennusmerkintä. Varmennuksesta saa todistuksen. 

Lisätietoja varmentamisesta käytön aikana löytyy sivulta Varmentaminen käytön aikana.

Säädökset

Mittauslaitelaki (707/2011)
Valtioneuvoston asetus mittauslaitteista (471/2014)
MID-asetus (1432/2016
Mittauslaitedirektiivi (2014/32/EU) ja sen muutos (2026/706/EU)

katso myös

Standardit

OIML R 117:2019 Dynamic measuring systems for liquids other than water
OIML R 139:2018 Compressed gaseous fuel measuring systems for vehicles

Tarkastuslaitokset ja ilmoitetut laitokset

Tukesin hyväksymät tarkastuslaitokset
Ilmoitetut laitokset (EU:n Nando-tietokanta)