Muut lupaa koskevat muutokset
Luvan voimassaolon jatkaminen
Tukes voi jatkaa kasvinsuojeluaineen luvan voimassaoloa hallinnollisesti, kun luvan voimassaolo on päättymässä ja valmisteen tai sen tehoaineen riskinarviointityö on kesken viranomaisissa. Tukes tarvitsee luvanhaltijan suostumuksen luvan jatkamiseksi ja lähettää päätöksen luvan jatkamisesta sähköpostitse. Tukes ei peri maksua päätöksestä.
Valmisteluvan uusimisen arviointityö on kesken
Tukes jatkaa aikaisemman luvan voimassaoloa ajaksi, joka on tarpeen arviointityön ja luvan uusimista koskevan päätöksen tekemiseksi. Tukes voi tehdä päätöksen luvan uusimisesta tai uusimatta jättämisestä milloin tahansa luvan jatkoajan aikana, jos arviointityö valmistuu ennakoitua aikaisemmin.
Valmisteen sisältämän tehoaineen arviointityö on kesken
Luvan uusi voimassaoloaika määräytyy sen mukaan, kuinka pitkän voimassaoloajan pidennyksen Euroopan komissio myöntää kyseisen tehoaineen hyväksymiselle. Komission päätös tehoaineen hyväksynnän uusimisesta tai uusimatta jättämisestä voi kuitenkin tulla milloin tahansa tehoaineen hyväksynnän jatkoajan aikana.
Muista, että hakemus valmisteen luvan uusimisesta on toimitettava Tukesiin viimeistään kolmen kuukauden kuluttua siitä, kun tehoaine on hyväksytty uudelleen EU:ssa ja komission asetusta tehoaineen hyväksynnän uusimisesta aletaan soveltaa.
Identtinen valmiste
Luvanhaltija tai luvanhaltijan valtuuttama toimija voi hakea lupaa jo hyväksytylle kasvinsuojeluaineelle toisella kauppanimellä, eli identtisenä valmisteena, jos valmisteen koostumus on sama kuin jo hyväksytyn valmisteen. Lisäksi identtisen valmisteen pakkauskokojen ja -materiaalien sekä käyttöjen on oltava samat kuin jo hyväksytyllä valmisteella. Identtinen valmiste saa oman rekisterinumeron. Käytä tätä lomaketta ja lähetä se osoitteeseen ppp (at) tukes.fi.
Luvan muutokset
Tee lupaa koskeva muutoshakemus, esimerkiksi koostumuksen, luokituksen ja merkintöjen tai luvanhaltijan muutos tai rekisteristäpoisto tällä lomakkeella. Huomaathan, että jokaiselle valmisteelle ja hakemustyypille on täytettävä erillinen hakemuslomake, lukuun ottamatta hakemuksia uudelle valmistajalle tai uudelle rekisteröinnin haltijalle. Näitä voit hakea usealle tuotteelle samalla lomakkeella.
Koostumuksen muutos-hakemuksessa toimita valmisteen sisältämien apuaineiden koostumustiedot tai pyydä apuaineiden valmistajaa toimittamaan valmisteen sisältämien apuaineiden koostumustiedot lomakkeella. Koostumustiedot on toimitettava myös vaihtoehtoisista apuaineista. Mikäli kasvinsuojeluainevalmisteen nimeä ei voi kertoa apuainevalmistajalle, pyydä Tukesilta kasvinsuojeluainevalmisteelle koodinimi apuaineiden koostumusten toimittamista varten.
Kun valmiste poistetaan rekisteristä, Tukes voi antaa valmisteen myynnille, varastojen hävittämiselle ja käytölle siirtymäajan.
Käsittelyaika: yksi vuosi