Blogi: Tukes tekee parhaansa, mutta jatkossa saatamme olla hitaampia

Julkaisuajankohta 26.5.2025 8.53
Tyyppi:Uutinen

Valtion säästöjen takia Tukesin resurssit vähenevät tänä vuonna ja lähivuosina reippaasti.

Tilanne on Tukesille tuplasti hankala, koska samaan aikaan virastolle tulee lisää uutta osaamista vaativia tehtäviä kuuden eri ministeriön hallinnonaloilta. Uudet tehtävät tulevat EU-lainsäädännöstä, ja niille on ymmärrettävästi löydyttävä Suomesta vastuutaho. Tällaisia Tukesille kaavailtuja uusia tehtäviä ovat mm. tekoälyn ja kyberkestävyyden valvontaan liittyvät tehtävät. Tällä hetkellä uusiin tehtäviin ei anneta lainkaan resursseja valtion budjetista. Tämä tarkoittaa varsin hankalaa tilannetta niin asiakkaiden neuvonnan, luvituksen ja turvallisuusvalvonnan resurssien, kuin myös työssä tarvittavan erityisosaamisen kannalta.  

Tukesin tekemän teollisuuslaitosten ja kuluttajien käyttämien palveluiden turvallisuuden valvonnan sekä markkinavalvonnan, kuten lelujen, sähkölaitteiden ja kemikaalien tuotevalvonnan supistuminen ei näy heti katukuvassa. Vaarallisia aineita käyttävän teollisuuden määräaikaistarkastusten harventaminen ja siirtyminen osin etävalvontaan tuo säästöjä, mutta pidemmän päälle se ei ole turvallisuuden kannalta tarkoituksenmukaista. Valvonnan väheneminen lisää riskejä ja helpottaa sellaisten yritysten toimintamahdollisuuksia, joiden ei ole tarkoituskaan panostaa turvallisuuteen. Tämä heikentää kuluttajien ja työntekijöiden turvallisuutta ja asettaa rehelliset yritykset epäedulliseen asemaan, koska sääntöjen noudattamisesta aiheutuu niille kustannuksia.   

Erilaisten lupien myöntämisen ja rekisteritehtävien osalta Tukesilla ei ole valinnanvaraa mitä tehtäviä hoidetaan. Osalle luvista on laissa säädetty käsittelyn enimmäisaika, osalle ei. Jälkimmäisten kohdalla Tukes on itse pyrkinyt antamaan yrityksille näkymän siitä, kauanko luvan käsittely yleensä kestää, jotta yritykset voivat ottaa sen huomioon prosesseissaan. Jatkossa nämä ajat tulevat väistämättä pitenemään, kun tekijöitä on vähemmän ja tekemistä enemmän. Tukes joutuu myös tinkimään asiakkaiden neuvonnasta, mikä lisää tarvetta yritysten omaan asiantuntemukseen esimerkiksi lupahakemuksen laadinnassa. Yritysten ja yhteiskunnan kannalta luvituksen tulisi olla mahdollisimman toimiva kokonaisuus. 

Tukes on tehostanut toimintaansa, ottanut digitalisaatiota käyttöön siellä missä mahdollista ja mihin kaikkeen on ollut rahaa kehittää. Työntekijämme ovat alansa huippuammattilaisia ja erittäin motivoituneita työhönsä, ymmärtäen työnsä suuren merkityksen niin yhteiskunnan, kansalaisten, työntekijöiden ja ympäristön turvallisuuden kannalta, kuin myös suomalaisen elinkeinoelämän menestymisen kannalta. Säästöt kohdistuvat myös digitalisaation edistämiseen ja henkilöstön ammattitaidon ylläpitoon. Henkilöstökustannukset ovat Tukesin suurin menoerä. 

Julkisessa keskustelussa hehkutetaan teollisista investoinneista, joita toden totta tarvitsisimme Suomeen kipeästi. Lupakäsittely ei saisi olla niiden etenemisen esteenä. Kun luvat on myönnettävä lainsäädäntöön perustuen ja päätökset tehdään virkavastuulla, niin työskentelyn on oltava huolellista. Lupamenettelyllä pyritään ehkäisemään sitä, että toiminnasta aiheutuisi turvallisuusriskejä tai ympäristövahinkoja. Luvitus vie aikansa ja kun tekijöitä on vähemmän, niin toiminta hidastuu. Luvat on pääsääntöisesti käsiteltävä saapumisjärjestyksessä, eikä ulkopuolisella vaikuttamisella saa olla vaikutusta luvan käsittelyyn. 

Tukesin pääjohtajana en ole jurputtamassa säästöjä vastaan, mutta haluan tuoda tilanteen esille sellaisena kuin se on. Kannan huolta siitä, että yhteiskunnan turvallisuus heikentyy, kun Tukesin jo aiemmin erittäin virtaviivaiseksi höylättyä koneistoa ohennetaan edelleen. Monin paikoin jäädään kriittisillä toimintasektoreilla pakon edessä vain yhden osaajan varaan. Tämä on mielestäni yhteiskunnan turvallisuuden kannalta suurin huoli, vaikka ei otsikoissa näykään. Ainakaan niin kauan, kun mitään suurempaa ikävää ei tapahdu.   

Toinen huoleni on, että Tukes ei pysty palvelemaan nopeasti ja hyvin elinkeinoelämän lupatarpeita, vaikkapa teollisesta investoinnista tai maataloustuotannon ja huoltovarmuuden kannalta tärkeästä kasvinsuojeluaineesta. Ammattitaitoinen ja oikea-aikainen luvitus tukee hankkeiden onnistumista. Kankea luvitus on mainehaitta Suomelle kilpailtaessa investoinneista ja odotusaika tulee kalliiksi yrityksille. 

Tukesin kaltaisen korkean asiantuntijuuden viraston suorituskykyä voi ajaa alas nopeastikin, mutta suorituskyvyn jälleenrakentaminen vie runsaasti aikaa, vaikka resursseja olisikin tarjolla. Tämä on nähty Ruotsissa, jossa jälleenrakennetaan vuosituhannen vaihteen tienoilla kerralla alasajettua sotilaallista maanpuolustusta ja siviilivarautumista. Nykyisellään Tukes tuottaa palvelunsa yhteiskunnan hyväksi noin viidellä eurolla per suomalainen vuodessa. Sillä saa kaiken ylläkuvatun viranomaistyön ja paljon sellaistakin mikä ei nyt mahtunut tähän kirjoitukseen.  

Me Tukesissa teemme niukkenevillakin resursseilla osamme, jotta turvallisuus on hyvällä tasolla ja Suomen pyörät pysyvät pyörimässä!  



Tomi Lounema  
pääjohtaja