Sähköturvallisuustutkintojen järjestäjät

Sähköturvallisuustutkintoja järjestävät tahot on lueteltu tällä sivulla. Lista perustuu oppilaitoksiin, jotka ovat ilmoittautuneet tutkintojen järjestäjiksi. Järjestettäviä tutkintoja päivitetään sitä mukaa kun oppilaitokset niistä ilmoittavat. Oppilaitokset voivat myös peruuttaa jo ilmoitetun tutkinnon järjestämisen, mikäli ilmoittautuneita tutkintoon ei ole riittävästi.

Listan består av de läroanstalter som har anmält sig som examensanordnare. Läroanstalten kan också annullera en anmäld examen om det inte finns tillräckligt med deltagare.

Viimeisin päivitys / sista uppadatering 29.5.2018, Eija Suonurmi puh. 029 5052 687.

Sähköturvallisuustutkinnot

fi = suomenkielinen tutkinto examen på finska
sv = ruotsinkielinen tutkinto examen på svenska

Tutkinnon järjestäjä

Examensan ordnare

Puhelin

Telefon

Sähköturvallisuustutkinto 1 

Elsäkerhetsexamen 1

Sähköturvallisuustutkinto 2

Elsäkerhetsexamen 2 

Sähköturvallisuustutkinto 3

Elsäkerhetsexamen 3

AEL, 

Helsinki,

Helsingfors 

050 374 2191
Margit Ojanen
margit.ojanen@ael.fi

X

(fi)

(fi) 

X

(fi)

Amiedu, 

Helsinki

040 820 1213
Jori Huovinen
jori.huovinen@amiedu.fi 

 

 

 

Ammattiopisto Lappia,

Tornio

050 461 2306
Markku Sandberg
markku.sandberg@lappia.fi 
 

 

 

Axxell,

Karjaa

02 90017618
Antti Sulkava
antti.sulkava@axxell.fi
     

Centria ammattikorkeakoulu, Ylivieskan yksikkö

Ilmoittautumiset:
Anja Nikkarikoski
044 4492 720
anja.nikkarikoski@centria.fi 

Tiedustelut: Kaarlo Jylhä-Ollila
0440 423 321
kaarlo.jylha-ollila@centria.fi

 

   

Edupoli, 

Vantaa

0400 360 262
Matti Karmaa
matti.karmaa@edupoli.fi
   

X

(fi)

Oy Eduvamia Ab, Vaasa

040 524 0087
Marko Hanka
marko.hanka@vamia.fi

 

 

 

Etelä Kymenlaakson ammattiopisto, Aikuiskoulutus, Hamina

010 395 9421
040 748 4553
Markku Sandström
markku.sandstrom@ekami.fi

     

Etelä-Savon ammattiopisto,

Mikkeli

044 711 5706
Keijo Möttö
keijo.motto@esedu.fi

X

(fi) 

X

(fi) 

 

Lounais-Hämeen koulutuskuntayhtymä, Faktia Oy,

Forssa

040 347 4103
Kimmo Raitanen
kimmo.raitanen@faktia.fi

     

Henkilö- ja yritysarviointi SETI Oy,

Espoo 

09 5476 1603
Birgitta Pessi
birgitta.pessi@seti.fi

X

(fi) 

X

(fi) 

X

(fi) 

Hyriä Koulutus Oy, Riihimäki  040 705 4510
Kauko Manninen
kauko.manninen@hyria.fi
 

 

 

Gradia,

Jyväskylä 

040 341  6316
Ari Kyröläinen
ari.kyrolainen@gradia.fi

X

(fi) 

X

(fi) 

X

(fi) 

Jyväskylän ammattikorkeakoulu, Jyväskylä

040 716 7526
Sirpa Hukari
sirpa.hukari@jamk.fi

 

   
Kajaanin kaupungin koulutusliikelaitos Kainuun ammattiopisto 044 797 4839
Sami Karjalainen
sami.karjalainen@kao.fi
 

 

 
Karelia ammattikorkeakoulu, Joensuu 

050 439 7657
Jorma Turunen
jorma.turunen@karelia.fi

     
Keski-Pohjanmaan ammattiopisto, Kokkola 044 725 0114
Risto Palin
risto.palin@kpedu.fi
 

 

 

Keuda, Teknologia ja rakentamispalvelut, Järvenpää Ilmoitautumiset ja yhteyshenkilö:
050 415 0908
heikki.hypponen@keuda.fi
 

 

 

Koulutuskeskus Salpaus,

Lahti 

Pirjo Strid
050 526 5891
pirjo.strid@salpaus.fi

 

X

(fi)

X

(fi) 

Koulutuskuntayhtymä Tavastia, Ammattiopisto Tavastia, Hämeenlinna  Kari Kiviranta 
050 550 4029
kari.kiviranta@kktavastia.fi

 

 

 

Kouvolan seudun ammattiopisto, Kouvola

020 615 5564

Juhani Torvi
juhani.torvi@ksao.fi

     
Lapin ammattiopisto Tuotantoalat, Rovaniemi  Leena Heikkinen 
020 798 4905
leena.heikkinen@lao.fi
Simo Sova
020 798 4131
simo.sova@lao.fi
     

Lounais-Suomen ammattiopisto Novida,

Loimaa

044 090 1316
Tuija Ekholm
tuija.ekholm@novida.fi
markku.laiho@novida.fi 
 

 

 

Luksia,

Nummela

044 335 6181
Matti Keinonen
matti.keinonen@luksia.fi 
 

X

(fi) 

 

Länsirannikon Koulutus Oy  WinNova Pori, Rauma,

Laitila

044 455 8443
Juhani Nygren
juhani.nygren@winnova.fi

X

(fi)

X

(fi)

X

(fi)

Metropolia ammattikorkeakoulu Oy,

Helsinki

Tutkinto 1

Tiedustelut:
050 531 8375
Ilkka Kinosmaa
ilkka.kinosmaa@metropolia.fi

Ilmoittautuminen

 

   

Metropolia Ammattikorkeakoulu Oy,

Espoo

Tutkinto 2 

Tiedustelut:
Matti Sundgren 09 7424 6048
matti.sundgren@metropolia.fi 
 
Ilmoittautumiset 

 

 

 
Mikkelin ammattikorkeakoulu, Mikkeli  040 6530506
Jorma Pekkanen
jorma.pekkanen@xamk.fi

 

   

Nivalan ammattiopisto Aikuiskoulutus,

Nivala

Petri Valli
petri.valli@jedu.fi
     
Optima Samkommun
Trädgårdsgatan 30
68600 Jakobstad
Leena Svenlin
044 7215 266,
06 7855 265
leena.svenlin@optimaedu.fi 
     
Osao Oy 

Edvin Honkanen
08 5584 7711
edvin.honkanen@osao.fi 

 

X

(fi) 

X

(fi) 

Oulun ammattikorkeakoulu
Kotkantie 1
90250 Oulu

Heikki Kurki

heikki.kurki@oamk.fi

050 551 3055

 

   
Oulun seudun ammattiopisto
Haukiputaan yksikkö,
Haukipudas
050 3174834
Matti Raappana
matti.raappana@osao.fi
Ilmoittautuminen 
     
Pohjois-Karjalan koulutuskuntayhtymä, Riveria

050 3100 578
Timo Sallanne
timo.sallanne@riveria.fi

 

 

 

Pohjoisen Keski-Suomen ammattiopisto
POKE,
Äänekoski

014 519 2 400
Olavi Piispanen

olavi.piispanen@poke.fi

 

 

 

Saimaan   ammattiopisto Sampo,
Imatra
040 581 5010
Petri Kuusitunturi
petri.kuusitunturi@edusampo.fi

 

 

 
Salon seudun koulutuskuntayhtymä
Salon seudun ammattiopisto
044 7704 603
Mikko Kaskari
mikko.kaskari@sskky.fi
 

 

 

Satakunnan ammattikorkeakoulu,
Pori 

044 710 3131 
Mirja Vähä-Pesola
mirja.vaha-pesola@samk.fi

     

Savonia-ammattikorkeakoulu, Teknologia- ja ympäristöala 

Tiedustelut:
Heikki Laininen
etunimi.sukunimi@savonia.fi

Lisätiedot ja ilmoittautuminen 

 

   
Savon koulutuskuntayhtymä, Savon ammattiopisto,
Kuopio

044 785 3099
Simo Pasanen
simo.pasanen@sakky.fi

Ilmoittautumiset

 

 

 

 

Svenska framtidsskolan i Helsingforsregionen Ab, Yrkesinstitut Prakticum

050 330 4421
Karl-Erik Nylund

karl-erik.nylund@prakticum.fi

     
Tampereen Aikuiskoulutuskeskus, Tampere

044 7906 233, 
Terhi Lehtolainen 
terhi.lehtolainen@takk.fi
 
044 790 6293,
Rami Salonen
rami.salonen@takk.fi

Ilmoittautumiset  

X

(fi)

X

(fi) 

X

(fi) 

Tampereen ammattikorkeakoulu,
Tampere 

Tiedustelut:
Martti Honkiniemi
050 3593 303

Ilmoittautumiset:
Katri Viitanen etunimi.sukunimi@tamk.fi

 

   

TSI Finland Oy 

Timo Jämiä                                                                               

0449877105

timo.jamia@tsifinland.fi

 

 

 

Turun AKK,
Turun toimipiste,

Turku, Åbo

020 7129 232
040 7140 333
Marko Salokannel marko.salokannel@turunakk.fi

X

(fi, sv) 

X

(fi, sv) 

X

(fi, sv)

Turun ammatti-instituutti 0400 846 505
Jusa Virtanen
jusa.virtanen@turku.fi
     
Utbildning Nordkalotten
Övertorneå
+46 927 751 28
0400 599 789
Mikko Rokkonen
mikko.rokkonen@utbnord.se 
   

 

Valkeakosken ammattiopisto, Valkeakoski  044 706 1033
Marko Parkki
marko.parkki@vaao.fi
 

 

 

Ylä-Savon ammattiopisto,

Iisalmi

040 177 2808
Hannu Husso
hannu.husso@ysao.fi
     
Yrkesakademin i Österbotten
Korsnäs
Tomas Hansson
050 313 7005
tomas.hansson@yrkesakademin.fi
     

Yrkeshögskolan Novia,
Vasa, Vaasa

044 780 5546
Matts Nickull
matts.nickull@novia.fi

 

 

 
Ålands Landskapsregering,
Mariehamn, Åland

Johnny Lindström
0457 313 5188
johnny.lindstrom@regeringen.ax  

 

X

(sv)